Nevíte v čem chcete podnikat? Začněte u sebe.

Někteří lidé vstupují do podnikání s jasnou vizí. Od samého začátku vědí, čím se chtějí zabývat, jaké výrobky či služby nabízet. Na druhou stranu je také spousta takových, kteří mají o předmětu podnikání jen mlhavou představu, nebo na svůj nápad stále čekají.

Jestli také patříte mezi váhavce, tady je pár tipů, které vám mohou pomoci se pohnout z místa:

1. Začněte u sebe!

Co umíte? Můžete začít podnikat v oboru, ve kterém jste dosud pracovali v zaměstnání. Zúročíte své znalosti a zkušenosti, navíc můžete využít své kontakty. Také konečně uplatníte dovednosti, které jste ve své práci nechávali ležet ladem.

Touto cestou se vydal například konzultant seo a on-line marketingu Pavel Ungr, který před odchodem na volnou nohu v oboru řadu let pracoval pro různé agentury.

Co vás baví? Pokud vás vaše současná profese omrzela a chcete zkusit něco jiného, co takhle zamířit do oblasti vašich zájmů a koníčků? Nejprodávanější kuchařky dnes nepíšou kulinářští odborníci, ale bývalí auditoři, markeťáci či novináři.

Jako třeba bývalá daňová konzultantka Lenka Požárová. Poté, co kvůli své náročné práci vyhořela, začala se věnovat své vášni – vaření. Dnes má na svém kontě přes 14 dílů kuchařek z edice Což takhle dát si…, za které získala mezinárodní ocenění. Kromě psaní knih dnes vyrábí a prodává vlastnoručně vyrobené dobroty.

Co vám chybí na trhu? Řada úspěšných projektů začala tím, že dotyčný podnikatel na trhu nenašel, co hledal. Šikovné maminky začaly šít oblečení a doplňky pro sebe či své děti, příznivci zdravé výživy pro sebe vařili zdravé dobroty  a jeden naštvaný manažer založil vlastní leteckou společnost, protože se nemohl jednou dostat tam, kam zrovna potřeboval.

Paní Kateřina tak přišla s těhotenskými a bederními pásy Nice Belly. Jana a David pod značkou Naše Kaše vyrábějí zdravé kaše i pomazánky a prodávají je po celé republice. A ten manažer? Richard Branson a jeho Virgin Atlantic.

S čím za vámi lidé chodí? Vaši příbuzní a známí za vámi možná často přicházejí s prosbou o pomoc při pečení cukroví, opravě počítače, seřízení kola nebo třeba zorganizování svatby. Co takhle tyto služby nabídnout dalším lidem za peníze?

2. Vaše děti – vaše inspirace.

Děti jsou skvělým zdrojem inspirace. Mají spoustu nápadů a potřebují stále nějakou zábavu. Unavení rodiče přijdou čas od času se skvělým nápadem, který se rozšíří po celém světě.

Cesta k úspěchu náramků z gumiček Rainbow Loom začala přesně takhle. Pan Cheong Choon Ng z Michiganu nestačil svým dcerám při pletení náramků z gumiček, a tak vymyslel tkalcovský stav. Gumičky objednal z Číny za rodinné úspory, prodeji pomohla videa s návody.

Pak je tady samozřejmě péče o děti a volný čas. Mateřská centra, školičky a kroužky často vznikla z prvotní potřeby maminek zajistit péči o vlastní děti a jejich vyžití.

Za agenturou Kroužky, která zajišťuje volnočasové aktivity po celé České republice, stál nápad bývalé učitelky a vychovatelky Marie Růžičkové. Chtěla si přivydělávat pořádáním kroužků pro děti přímo na škole, aby nemusely nikam jezdit.

3. Využijte volnou kapacitu

Máte volný pokoj, zdědili jste byt po babičce nebo rovnou chalupu na vesnici? Právě nevyužité prostory mohou být základem vašeho podnikání. Díky službám typu Airbnb můžete nabízet ubytování hostům z celého světa. Nebo se raději sami pustíte do provozování penziónu či založíte farmu?

Společnost Shipito, kterou založil v USA podnikatel českého původu John Vanhara, vznikla na základě nápadu využít volné kapacity skladu, který do té doby sloužil pro import kol. Dnes Shipito posílá zásilky z USA do celého světa.

4. Podívejte se ke konkurenci.

Ne každému se podaří najít mezeru na trhu. Zkuste se podívat na to, co už na trhu je, ale nabízejte výrobek či službu jinak (a lépe pro zákazníka). Jiný může být použitý materiál, způsob distribuce nebo třeba jen to, že si zákazník sám může sestavit balíček podle svých představ.

Nemusíte nabízet vždy více než konkurence, řada klientů dá naopak přednost jen základnímu produktu za nižší ceny, jak ukazuje například zájem o nízkonákladové lety nebo oblíbenost coffee to go.

Kluci z Mixit neprodávají obyčejné müsli, ale zážitek z namíchání vlastní směsi, Zajíci v krabici vsadili na překvapení, kdy si mohli zákazníci každý měsíc těšit na nevšední produkty zdravé výživy a recept na jejich zpracování.

Nápady přicházejí nečekaně, a proto buďte připraveni. Kreativci doporučují mít stále u sebe notýsek a tužku a zapisovat cokoliv, co vám přijde na mysl. I když se nakonec rozhodnete realizovat jen jeden záměr, ty ostatní se mohou do budoucna hodit.

Stále nevíte?

Domluvte si konzultaci, na které se společně podíváme na vaše osobní zdroje a silné stránky.

Jsem kariérová lektorka a poradkyně. Pomohu vám najít nebo vytvořit práci, ve které vám bude dobře. Společně zjistíme, kam směřujete, co umíte a děláte rádi. Naučím vás, jak to dobře prodat online i offline. Najdeme čas na práci, rodinu i vaše zájmy.

1 Komentář

  1. jak podnikat
    Březen 14, 2017

    Děti jsou velká inspirace

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...