Proč psát blog?

Před pár dny se mě moje známá zeptala: “Hele, dneska už ten blog má tolik lidí, má ještě vůbec nějakej smysl ho psát?”

Pořád myslím, že jo. Když vás to baví a máte na psaní alespoň malinkatý buňky, pište o tom, co děláte, umíte, milujete nebo nenávidíte.

Jak vám může pomoci blog (nejen) při vašem podnikání?

1. Vyděláte peníze/získáte nějakou výhodu

Řada blogerů nezačínala s psaním blogu s nějakým výdělečným záměrem, ale přesto po čase přišly nabídky na práci, vydání knihy nebo vlastní podnikání.

Pivní filosof Max Bahnson z Argentitny začal psát blog ve španělštině a angličtině o českém pivu a českých hospodách jen tak pro zábavu. Blog získal několikatisícovou návštěvnost a Max několik velmi zajímavých nabídek na psaní článků pro různé časopisy a magazíny o českém pivu. Vydal také knihu a dnes dělá průvodce po hospodách, přednášky a ochutnávky.

Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře, doporučuji mrknout na weby vydavatelů a knihkupců – řada z nich nabízí knihy zdarma pro blogery výměnou za recenzi. Takhle máme spoustu knih od Melvilu :)

Nemohu opomenout ani blogery, kterým firmy platí za PR články o jejich produktech nebo za umístění reklamy na jejich blog.

2. Vybudujete komunitu fanouškůkuchařka ze svatojánu

Ať už je váš blog plný „chytrých” článků, hezkých obrázků nebo žertovných historek, může se vám podařit vybudovat komunitu pravidelných čtenářů. Pak už je jen krůček k tomu jim nabídnout nějaký produkt.

Možná v knihovně také máte Kuchařku ze Svatojánu od Evy Francové, nebo Kitchenette – Rok v kuchyni od Markéty Pavleje. Obě začínaly tím, že blogovaly o jídle a jejich blogy získaly obrovskou oblibu.

Eva vydala už dvě kuchařské knihy, Markéta kromě vydání kuchařky rozjela e-shop s různými potřebami pro vaření a dalšími krásnými věcmi.

3. Dostanete se do povědomíkafe a cigárko

Zkuste se zeptat ve svém okolí, kolik vašich známých čte nějaký blog. Možná budete
překvapeni. Blogy čteme místo klasických novin a časopisů, a když se nám líbí, pošleme to dál.

A pak se to šíří a šíří, až třeba dostanete Křišťálovou lupu jako Maruška Doležalová za blog Kafe a cigárko. A když pak ještě vyhrajete ve StarDance, mluví o vás celý národ :)

4. Představíte své výrobky a služby

Když lidem v článcích na blogu ukážete, co a jak děláte, mohou si k vám vytvořit vztah ještě dříve, než u vás nakoupí. Mohou obdivovat kvalitu vaší práce a výsledky.

Představte si, že si chcete koupit kabelku. Buď off-line či on-line pořídíte nějaký anonymní kousek nebo stejně jako já narazíte na blog Rosy Mitnik, která šije krásné kabelky a píše o tom blog (a taky o své rodině). Působí na mě velmi mile a její kabelky jsou prostě nádherné. Jestli si nechám nějakou ušít, tak jedině od ní.

5. Oslovíte a získáte klienty/obchodní partnery365copytriků

Reference, recenze, ukázky realizací pomáhají zákazníkům překonat obavy z neznámého a přimět je, aby vás oslovili. V tomto případě ještě lépe než články na vašem blogu fungují příspěvky na blogu vašich zákazníků.

Skvěle blog zafungoval Michaele Mužíkové, která se ještě před nedávném živila jako novinářka. Před necelým rokem začala psát blog 365copytriků, který zakrátko získal velkou popularitu a přinesl jí řadu zakázek.

 6. Budujete vaší osobní značkumargit slimáková

Blog považuju za skvělý nástroj budování osobní značky. Pokud sdílíte své know-how, ukazujete výsledky práce nebo píšete o novinkách, máte větší šanci přesvědčit návštěvníka vašeho webu o svých kvalitách a udělat z něj zákazníka.

Skvěle to dělá specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková, která přispívá na
svém blogu několikrát do měsíce skvělými články, recenzemi, recepty, články a řadou dalších informací. Kromě toho má skvěle zmáknuté i další kanály jako sociální sítě, videa či e-mailing.

7. Pomáháte lidem řešit nějaký problém

Ať už lidé hledají recept na oběd, tipy na zařízení interiéru nebo zřízení facebookové stránky, místo do knihovny zamíří spíš k počítači. V článku na blogu najdou řešení svého problému a také mohou zjistit, že si u vás mohou zakoupit potřebné ingredience nebo se na školení/konzultaci dozvědět další informace.

Velmi dobře to umí třeba na Designville. K článku o černobílé kuchyni hned dodají tipy na produkty ze svého e-shopu.

8. Dáváte lidem zdarma něco hodnotného365tipů wordpress

Nejde jen o to, že rádi dostáváme něco zadarmo. Někdy máme obavu vynaložit velký obnos peněz za školení, konzultaci nebo knížku, když neznáme dotyčného lektora, konzultanta nebo spisovatele. Blog je vlastně taková ochutnávka zdarma.

Za skvělý počin na tomto poli považuji blog 365tipu.wordpress.com, kde je spousta užitečných tipů pro používání sociálních sítí, operačního systému Windows, blogů a mnoho dalšího. Za knihu tohoto obsahu a rozsahu či školení byste zaplatili slušnou sumu. Tady jsou tipy hezky uspořádané, zadarmo a je jich mraky. Navíc od Daniela Dočekala, který fakt ví, o čem píše.

9 + 10. Lidé vás snadněji najdou a budou se na váš web vracet

K lepší pozici ve vyhledávání vám pomůže atraktivní obsah webu, používání klíčových slov, odkazy z jiných webů/sociálních sítí i ty v rámci vašeho webu. To všechno může přinést dobře psaný blog. Nejen to. Lidé budou mít důvod na váš web pravidelně vracet a sledovat vás na sociálních sítí. Toho byste sotva docílili, pokud měli na webu jen přehled sortimentu, reference a kontakt.

čevelová

Na web a blog Magdaleny Čevelové se často vracím kvůli užitečným článkům z oblasti marketingu. I ona skvěle propojuje blog se sociálními sítěmi a díky využití různých on-line marketingových vychytávek (rubriky, kategorie, štítky, nadpisy, aj.) se objevuje na předních místech ve výsledcích vyhledávání, pokud se zajímáte o marketingové poradenství, cenotvorbu nebo marketingový plán.

Určitě namítnete, že se tyhle přínosy hodně prolínají. A právě to se mi na blogování líbí.

Blogování není samozřejmě pro každého a jen někomu se podaří z blogu vykřesat maximum. Ale o tom zas někdy jindy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...