Projekty a organizace, které pomáhají ženám (nejen) při restartu kariéry

Vrátit se po delší profesní pauze do práce, začít podnikat nebo rozjet vlastní projekt, bývá dost náročné. Nemusíte na to být ale sami(y).

Ženy, mamky, tátové, tady je pár tipů na projekty a organizace, které vám pomůžou pohnout se z místa – znovu objevíte, co ve vás je, naučíte se něco nového a potkáte nové lidi.

1. Pomoc pro maminky v nouzi (Women for Women)

Program Career Bridge začíná každý říjen a březen v Praze. Trvá dva měsíce, během nichž budete intenzivně pracovat na své představě o další kariéře, své sebeprezentaci a získávat aktuální informace o trhu práce. Vytvoříte si kariérní plán, připravíte se na pohovor a připravíte životopis.

Organizace Women for Women pomáhá ženám, které se ocitly s dětmi v nouzi, kromě kariérového programu nabízí ženám také poradenství (sociální, právní, …), kurzy zaměřené na rodičovství, podporované bydlení a další služby.

2. Programy pro sólo rodiče (Aperio – společnost pro zdravé rodičovství)

Program Nové šance pro sólo rodiče je zaměřený na kariérní a osobní restart pro mámy i táty samoživitele (mimopražské). Jak říkají organizátoři. „S námi se naučíte zvládnout výchovu dětí a uživit rodinu, i když jste sólo a nevíte, kde vám hlava stojí.“ Klientům pomáhá psycholožka, osobní koučka, personalista a finanční poradce, kteří je provedou tématy zvládání stresu, kariérový restart, právní minimum, komunikace či podpora sebevědomí.

Pro sólo rodiče z Prahy, kteří mají v rodině někoho s duševními problémy (dítě, partner, rodiče) připravují v Aperiu program Naberte dech.

Oba tyto programy jsou bezplatné.

Aperio své aktivity původně zaměřovalo na porodnictví, dnes poskytuje také kurzy a poradenství při návratu do práce, v oblasti sociálně právní, snaží se prosadit rovné příležitosti u zaměstnavatelů (školení, prosazování flexibilních forem práce), věnují se také problematicce rodičů samoživitelů.

3. Kurzy osobního rozvoje od EKS

Před vánoci mohou mimopražské maminky (děti do 15 let či samoživitelky) prožít 3 dny tvořením, malováním, sdílením a poznáváním sebe sama. Předvánoční Arte víkend se koná poslední listopadový víkend v Týnci nad Sázavou a kurz je zcela zdarma.

EKS je vzdělávací a poradenská organizace, která se zaměřuje na rozvoj jednotlivců i týmů, v posledních letech se věnuje rovněž kariérovému poradenství. Nabízí poradenství, krátkodobé i dlouhodobé kurzy, workshopy i dlouhodobé projekty, které pomáhají lidem najít spokojenost v práci.

4. Kurzy a projekty (nejen) pro maminky od organizace Attavena

Kurzy osobního rozvoje pro maminky jsou zaměřené na time management, kariérový rozvoj, práci na PC a další, v únoru až červnu 2019 proběhne cyklus kurzů ve Veselí nad Lužnicí, Praze (Černý most), Jihlavně, Táboře a Českých Budějovicích.

Kurzy on-line marketingu jsou určené všem ženám, které se zajímají o marketing, marketingové nástroje a online komunikaci

Motivační semináře pokrývají velmi různorodá témata od rodinných financí, přes hledání práce a bezpečnost na internetu až po seběvedomí.

Kurzy jsou zdarma.

Attavena už od roku 1999 pomáhá maminkám, seniorům a také třeba osobám závislým na návykových látkách, podporuje činnost neziskovek a také třeba pořádá příměstské tábory. Sídlí v Českých Budějovicích, ale projekty a kurzy realizuje po celé ČR (České Budějovice, Praha, Český Krumlov, Tábor a další místa.

5. Společensky prospěšné projekty se Spiralis

Pečovat a žít je vzdělávací projekt pro podporu pečujících osob z Prahy, zaměřený na osobní rozvoj (kompetence, komunikace) a rozjezd společensky prospěšných aktivit.

Podobně zaměřený je i projekt Rozvíjím svůj svět, který běží v Litomyšli a Ústí nad Labem, jeho cílovou skupinou jsou ženy žijící mimo Prahu, které chtějí rozvíjet místo, kde žijí.

Tyto projekty jsou pro účastníky zdarma.

Spiralis je vzdělávací a poradenská neziskovka, která podporuje rozvoj neziskovek i jendotlivců s cílem „společně vytvořit zodpovědnější svět.“ Projekty jsou zaměřené na strategii, management, marketing, PR, sociální podnikání, rozvoj kompetencí, leadership a další oblasti.

6. Podpora maminek při návratu do práce od neziskovky GLE

Projekt po dětech do práce od GLE je zaměřený na maminky, které se vracejí do práce. Kapacita kurzů posledního běhu je sice plná, ale stále ještě můžete využít možnost poradenství, rekvalifikace a zprostředkování práce. Aktivity projektu probíhají v Praze.

Účast v projektu je bezplatná.

GLE je vzdělávací a poradenská neziskovka, která se zaměřuje na podporu znevýhodněných skupin, ale také služby pro firmy. Nabízí kariérové poradenství a workshopy, zprostředkování práce a také třeba poradnu a kurzy pro spotřebitele.

7. Projekt Nový začátek zlepšuje postavení žen-migrantek na trhu práce (InBáze)

Do prosince tohoto roku se díky neziskovce InBáze mohou ženy-migrantky zapojit do projektu Nový začátek, který jim pomáhá zvýšit jejich šanci najít práci, posílit seběvědomí a prohloubit potřebné znalosti a dovednosti. Mohou absolvovat kurzy, mentoring a využít poradenství (právní, kariérové,…) a využít další služby.

Spolek InBáze se věnuje integračním aktivitám v rámci komunitních a sociálních programů pro migranty a českou veřejnost, které jsou realizovány především v Praze. Organizuje komunitní skupiny pro ženy, aktivity pro děti, jazykové kurzy, sociální a pracovní poradenství, doprovázení na úřady, psychoterapeutické poradenství a pořádá různé akce.

8. Díky Czechitas objevte svět IT

V Czechitas běží workshopy a kurzy v průběhu celého roku, a to v několika městech v Česku (Praha, Brno, Hradec Králové, Zlín, Ostrava, aj.). Kurzy bývají většinou placené, ale cena je velmi příznivá díky podpoře firemních partnerů. Aktuálně se můžete hlásit například na kurzy:

Mrkněte i na další workshopy.

Czechitas pořádájí workshopy a kurzy, které mají holkám, ženám i dětem pomoci poznat svět IT. Jednodenní i dlouhodobé akce jsou zaměřené na programování, kódování, datovou analytiku, tvorbu webu, počítačovou grafiku a další technologie. Kromě toho nabízejí i kariérové workshopy, stáže ve firmách a jsou prostředníkem mezi absolventkami kurzů a firma.

Kde ve vašem okolí takové kurzy najdete?

Vzhledem k tomu, že maminky velmi často potřebují hlídat děti předškolkového věku, kurzy často probíhaví v mateřských, rodinných či komunitních centrech, které v některých případech realizují projekty samy jindy ve spolupráci s externími organizacemi či specialisty.

Pokud budete hledat mezi dalšími organizacemi, tak to bývají neziskovky zaměřené na podporu znevýhodněných osob (ženy vracející se na trh práce, osoby nad 50 let, cizinci, osoby po výkonu trestu, aj.), rodinnou či sociální oblast či různé komerční vzdělávací společnosti.

Také doporučuji navštívit váš místní úřad práce, kde můžete rovněž využít poradenství, zjistit možnost rekvalifikace nebo se pozeptat na projekty realizované ve vaší lokalitě. Jednak úřady práce některé projekty realizují, jednak je organizátoři dotovaných projektů velmi často informují o svých probíhajících projektech, protože na ÚP chodí často potenciální klienti (více o možnostech v některém daším článku).

Jak vytěžit účast v projektu na maximum?

V poslední době jsem bývala spíš přijemně překvapená velkou aktivitou a motivací klientek projektů, do kterých jsem byla zapojena. Přesto myslím, že nevyužily veškerý potenciál, jež se jim nabízel.

Jak na to?

  • Hned na úvodních informačních schůzkách si dobře zjistěte, co všechno projekt nabízí.
  • Udělejte si čas na účast na aktivitách (kurzy, konzultace, plnění úkolů).
  • Využijte možnost zpětné vázby na vaše úkoly v rámci projektu (CV, podnikatelský projekt, aj.).
  • Propojte se s ostatními účastnicemi a lektory, osobně i on-line (Facebook, LinkedIn, aj.)
  • Zůstaňte v kontaktu.
  • Ale hlavně, nezůstávejte jen u obcházení kurzů a pusťte se do akce!

Jsem kariérová lektorka a poradkyně. Pomohu vám najít nebo vytvořit práci, ve které vám bude dobře. Společně zjistíme, kam směřujete, co umíte a děláte rádi. Naučím vás, jak to dobře prodat online i offline. Najdeme čas na práci, rodinu i vaše zájmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...