Projekty a organizace, které pomáhají ženám při restartu kariéry

Vrátit se po delší profesní pauze do práce, začít podnikat nebo rozjet vlastní projekt, bývá dost náročné. Nemusíte na to být ale sami(y). Ženy, mamky, tátové, tady je pár tipů na projekty a organizace, které vám pomůžou pohnout se z místa – znovu objevíte, co ve vás je, naučíte se něco nového a potkáte nové lidi. Některé programy jsou díky dotacím bezplatné, další si musíte zaplatit, ale cena je stále oproti běžným kurzům velmi příznivá.

Bezplatné programy

1. Programy pro sólo rodiče (Aperio – společnost pro zdravé rodičovství)

Program Naberte dech  je určen pro rodiče pečující o osoby s duševními obtížemi.  Je zaměřen jak na posílení psychické odolnosti a komunikaci v rodině, tak na svět práce a třeba právní minimum pro orientaci v možnostech pomoci od státu. Můžete se do něj přihlásit, pokud:

  • jste sólo rodič, nebo máte partnerské problémy a
  • někdo z členů vaší domácnosti má psychické obtíže partner/manžel/rodič/dítě či jiná osoba, o níž pečujete.

Aperio své aktivity původně zaměřovalo na porodnictví, dnes poskytuje také kurzy a poradenství při návratu do práce, v oblasti sociálně právní, snaží se prosadit rovné příležitosti u zaměstnavatelů (školení, prosazování flexibilních forem práce), věnují se také problematicce rodičů samoživitelů.

2. Kurzy osobního rozvoje od EKS

Na začátku ledna 2020 startuje EKS projekt Nastartuje svoji kariéru pro maminky malých dětí z Královehradeckého kraje, Pardubického kraje a Vysočiny. Účastnice projektu si zmapují své silné stránky a kompetence, vyzkouší si manažerské výběrové řízení, rozvinou manažerské kompetence a vytvoří si akční kariérový plán, s jehož naplňováním jim pomohou koučky a mentorky.

EKS je vzdělávací a poradenská organizace, která se zaměřuje na rozvoj jednotlivců i týmů, v posledních letech se věnuje rovněž kariérovému poradenství. Nabízí poradenství, krátkodobé i dlouhodobé kurzy, workshopy i dlouhodobé projekty, které pomáhají lidem najít spokojenost v práci.

3. Kurzy a projekty (nejen) pro maminky od organizace Attavena

Kurzy osobního rozvoje pro maminky jsou zaměřené na time management, kariérový rozvoj, práci na PC a další, v druhé polovině roku 2019 startují kurzy v Liberci, Trhových Svinech, Nových Hradech, Třeboni, Jihlavě a Českých Budějovicích.

Attavena už od roku 1999 pomáhá maminkám, seniorům a také třeba osobám závislým na návykových látkách, podporuje činnost neziskovek a také třeba pořádá příměstské tábory. Sídlí v Českých Budějovicích, ale projekty a kurzy realizuje po celé ČR (České Budějovice, Praha, Český Krumlov, Tábor a další místa.

4. Společensky prospěšné projekty se Spiralis

Sebezkušenostní podpůrný program Komunity jsme my je změřený na oživení pražských komunit (tematických či místních). Účastníky čeká 10 dní rozvoje pod vedením lektorů, parta 15 komunitních nadšenců, 6 měsíců celkem (říjen 2019 – březen 2020).  Vybrané projekty mohou získat finanční podporu na svou akci až 10 000 Kč. Program je určen pro sólo rodiče dítěte do 15 let nebo rodiče v jiné složité životní situaci (jste bez zaměstnání, vy nebo vaše dítě máte zdravotní hendikep nebo trpí chronickým onemocněním) + žijete nebo pracujete v Praze a okolí.

Pečovat a žít je vzdělávací projekt pro podporu pečujících osob z Prahy, zaměřený na osobní rozvoj (kompetence, komunikace) a rozjezd společensky prospěšných aktivit. Probíhá od září 2019 do března 2020.

Tyto projekty jsou pro účastníky zdarma.

Spiralis je vzdělávací a poradenská neziskovka, která podporuje rozvoj neziskovek i jendotlivců s cílem „společně vytvořit zodpovědnější svět.“ Projekty jsou zaměřené na strategii, management, marketing, PR, sociální podnikání, rozvoj kompetencí, leadership a další oblasti.

5. Projekt Šance migrantkám zlepšuje postavení žen-migrantek na trhu práce (InBáze)

Do prosince tohoto roku se díky neziskovce InBáze mohou ženy-migrantky zapojit do projektu Šance migrantkám, který jim pomáhá zvýšit jejich šanci najít práci, posílit seběvědomí a prohloubit potřebné znalosti a dovednosti. Mohou absolvovat kurzy, mentoring a využít poradenství (právní, kariérové,…) a využít další služby.

Spolek InBáze se věnuje integračním aktivitám v rámci komunitních a sociálních programů pro migranty a českou veřejnost, které jsou realizovány především v Praze. Organizuje komunitní skupiny pro ženy, aktivity pro děti, jazykové kurzy, sociální a pracovní poradenství, doprovázení na úřady, psychoterapeutické poradenství a pořádá různé akce.

6. Re: START Profesně-rozvojová skupina pro rodiče v Brně

Centrum vzdělávání všem pro rodiče pořádá profesně-rozvojovou aktivitu Re:START, která jim pomáhá nalézt vnitřní zdroje, uvědomit si vlastní představy kam po rodičovské dál, odhalit silné stránky a připravit se na návrat do pracovního procesu.

Centrum vzdělávání všem pomáhá klientům v profesním rozvoji a na cestě k uplatnění vlastního potenciálu. Působím převážně v Jihomoravském kraji, inspiruje organizace napříč Českou republikou. Aktivity centra jsou zaměřené na veřejnost, školy, ale také jednotlivce a organizace poskytující kariérové poradenství. 

Placené programy

1. Pomoc pro maminky v nouzi (Women for Women)

Program Career Bridge začíná každý říjen a březen v Praze. Trvá dva měsíce, během nichž budete intenzivně pracovat na své představě o další kariéře, své sebeprezentaci a získávat aktuální informace o trhu práce. Vytvoříte si kariérní plán, připravíte se na pohovor a připravíte životopis/LinkedIn profil. Program je placený.

Organizace Women for Women pomáhá ženám, které se ocitly s dětmi v nouzi, kromě kariérového programu nabízí ženám také poradenství (sociální, právní, …), kurzy zaměřené na rodičovství, podporované bydlení a další služby.

2. Díky Czechitas objevte svět IT

V Czechitas běží workshopy a kurzy v průběhu celého roku, a to v několika městech v Česku (Praha, Brno, Hradec Králové, Zlín, Ostrava, aj.). Kurzy bývají většinou placené, ale cena je velmi příznivá díky podpoře firemních partnerů. Jednodenní i dlouhodobé akce jsou zaměřené na programování, kódování, datovou analytiku, tvorbu webu, počítačovou grafiku a další technologie. Kromě toho nabízejí i kariérové workshopy, stáže ve firmách a jsou prostředníkem mezi absolventkami kurzů a firmami

Czechitas pořádájí workshopy a kurzy, které mají holkám, ženám i dětem pomoci poznat svět IT. 

3. Inicio pomáhá ženám rozjet vlastní byznys

Cílem programu Inicio pro ženy je naučit ženy vše potřebné, aby mohly spustit vlastní byznys. V 7 dnech absolvují ve společnosti dalších 15 žen přednášky od špičkových lektorů z praxe, otestují životaschopnost svého projektu a mohou získat. Program je placený (pro studentky zdarma).  Další ročník startuje v listopadu 2019, při dřívějším přihlášení je cena výhodnější.

Projekt INICIO pro ženy je CSR aktivita firmy AGENDER s.r.o.

4. READY WOMAN pomáhá maminkám z Ostravy

Tříměsíční vzdělávací program Ready Woman pomáhá ženám při jejich návratu na trh práce prostřednictvím komplexních vzdělávacích kurzů zaměřujících se jednak na oživení znalostí a dovedností (angličtina, IT, marketing, obchod,….), jednak na zvýšení jejich sebevědomí a psychické pohody. Program je placený.

Nezisková organizace Lumpíkov, z.ú. nabízí prostor pro aktivní využití volného času i vzdělávání. Rodiče z Frýdku-Místku zde najdou program pro děti, mohou využít hlídání v dětské skupině či dětském klubu a také se sami zúčastnit vzdělávacích kurzů.

Kde ve vašem okolí takové kurzy najdete?

Vzhledem k tomu, že maminky velmi často potřebují hlídat děti předškolkového věku, kurzy často probíhají v mateřských, rodinných či komunitních centrech, které v některých případech realizují projekty samy jindy ve spolupráci s externími organizacemi či specialisty.

Pokud budete hledat mezi dalšími organizacemi, tak to bývají neziskovky zaměřené na podporu znevýhodněných osob (ženy vracející se na trh práce, osoby nad 50 let, cizinci, osoby po výkonu trestu, aj.), rodinnou či sociální oblast či různé komerční vzdělávací společnosti.

Také doporučuji navštívit váš místní úřad práce, kde můžete rovněž využít poradenství, zjistit možnost rekvalifikace nebo se pozeptat na projekty realizované ve vaší lokalitě. Jednak úřady práce některé projekty realizují, jednak je organizátoři dotovaných projektů velmi často informují o svých probíhajících projektech, protože na ÚP chodí často potenciální klienti.

Jak vytěžit účast v projektu na maximum?

V poslední době jsem bývala spíš přijemně překvapená velkou aktivitou a motivací klientek projektů, do kterých jsem byla zapojena. Přesto myslím, že nevyužily veškerý potenciál, jež se jim nabízel.

Jak na to?

  • Hned na úvodních informačních schůzkách si dobře zjistěte, co všechno projekt nabízí.
  • Udělejte si čas na účast na aktivitách (kurzy, konzultace, plnění úkolů).
  • Využijte možnost zpětné vázby na vaše úkoly v rámci projektu (CV, podnikatelský projekt, aj.).
  • Propojte se s ostatními účastnicemi a lektory, osobně i on-line (Facebook, LinkedIn, aj.)
  • Zůstaňte v kontaktu.
  • Ale hlavně, nezůstávejte jen u obcházení kurzů a pusťte se do akce!

Jsem kariérová lektorka a poradkyně. Pomohu vám najít nebo vytvořit práci, ve které vám bude dobře. Společně zjistíme, kam směřujete, co umíte a děláte rádi. Naučím vás, jak to dobře prodat online i offline. Najdeme čas na práci, rodinu i vaše zájmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...