10 tipů, jak získat první zakázky na volné noze

“Nejhorší je jen sedět doma a čekat na zázrak,” řekl trefně v jednom rozhovoru UX specialista Honza Kvasnička. Co tedy dělat jiného?

1. Sestavte nabídku

Sestavení nabídky služeb bývá někdy kámen úrazu. Jak zjistit, co vlastně chcete dělat a o co budou mít klienti zájem? Nejlepší je prostě začít na něčem pracovat – pro sebe, známé, kamarády, na brigádě, v práci…  Můžete také vyzkoušet malý test:

  • Co jsou vaše silné stránky?
  • Při jakých činnostech ztrácíte pojem o čase?
  • S čím za vámi všichni chodí?

2. Vytvořte si osobní portfolio

Ať už chcete přesvědčit o svých kvalitách potenciálního zaměstnavatele nebo klienta, potřebujete prezentovat, co umíte a jak pracujete. Proto se vyplatí věnovat čas vytvoření osobního portfolia či jiných ukázek vaší práce podle toho, čím se zabýváte.

Mohou to být výsledky zakázky, kterou jste dělali pro klienty, ale zrovna tak projekty, které jste dělali sami pro sebe, abyste se něco naučili nebo něco nového vyzkoušeli. Otto Bohuš třeba napsal třídílný e-book Pište jako copywriter, který poskytl k dispozici zdarma na svých webových stránkách. 

3. Nechte se najít

Portfolio nepatří do šuplíku, ale na web. Vyplatí se vytvořit alespoň jednoduchou webovou vizitku (na vlastní doméně), kam ukázky práce a reference umístíte a také uvedete kontakt, na kterém jste k zastižení. Zvažte možnost registrace v katalogu či využití různých portálů pro zprostředkování zakázek, nezapomeňte však prostudovat finanční podmínky registrace a případné provize.

Může se vám hodit:

Na volné noze – katalog nezávislých profesionálů

Freelancer – zahraniční katalog freelancerů

Copywriteři, Copywriting  – pro copywritery 

Český grafik, Chci grafika  – pro grafiky

Dribbble (na pozvánky), Behance, Deviant Art – zahraniční on-line grafická portfolia

GitHub – server pro hosting open-source projektů verzovaných v Gitu

Firmy, Najisto – české firemní katalogy

Naučmese – pro lektory a účastníky

4. Ukažte co děláte, aneb využijte sociální sítě na maximum

Možná se ptáte: “A co mám jako ukázat, když jsem měl zatím jen pár zakázek?” Sdílejte zajímavé články, videa či podcasty od zkušených profíků z vašeho oboru. Otevřete dveře do svého tvůrčího procesu a nebojte se vypustit do světa i malé střípky práce. Skvělým pomocníkem jsou sociální sítě, kde však nestačí jen vytvořit profil, ale také aspoň čas od času přispívat (Twitter, Facebook, Google+, Instagram, Pinterest, Youtube aj.). I na volné noze se vám bude hodit LinkedIn (viz článek Proč být na LinkedIn?). 

Skvělým nástrojem k navazování kontaktů a získávání zakázek jsou také nejrůznější skupiny na sociálních sítích a diskusní fóra. Neslouží jen ke sdílení know-how a zkušeností, ale pravidelně se zde objevují nabídky na spolupráci.

Pár tipů na facebookové skupiny:

5. Jděte do učení

Tím nemyslím učňák, ale spolupráci se zkušenějším kolegou z oboru. Ti dobří postupem času přestávají stíhat své zakázky a často přibírají k ruce juniory a parťáky, kteří jim pomáhají. Podobně začínal SEO konzultant Lukáš Pítra, jehož mentorem byl Martin Matějka.

6. Choďte mezi lidi

Občas se vyplatí vyrazit mezi lidi a navázat nové kontakty. Nemusí to být jen networkingová setkání, cenné kontakty můžete nasbírat i na školeních, oborových konferencích, kempech či meetupech. Prospět může také zakotvení v nějakém coworkingovém centru. Které akce si nenechat ujít, poradí zkušenější kolegové.

7. Mikrozakázky

Mikrozakázky vás asi neuživí, ale můžou být dobrým prostředkem k získání prvních referencí a otestování toho, co vás baví a co ne. Jde o práce drobného rozsahu, jako třeba sepsání pár článků či vytvoření loga. V zahraničí frčí Fiverr, v Česku EasyTask, Stovkomat, Já udělám

8. Hledejte jako zaměstnanci

Nezávislý vývojář Michal Till, který je na volné noze už 13 let, doporučuje odpovídat na běžné pracovní nabídky. Tento kanál využíval v době, kdy ještě tolik nefrčely sociální sítě či meetupy a velmi se mu osvědčil. Jak na to?

  1. Vyhledat vhodné nabídky ve vašem oboru.
  2. Vybrat firmy nakloněné externí spolupráci (dnes je volba zaměstnanecký poměr/IČO běžnou součástí pracovní inzerce).
  3. Perfektně se připravit na pohovor.
  4. Navrhnout způsob spolupráce jako externí kontraktor.

Kde hledat?

  • webové stránky zaměstnavatele
  • firemní sociální profily

9. Nebojte se sami oslovit klienty

Překvapivě stále dost lidí začíná tak, že vytvoří web, vytiskne vizitky, a pak čeká. Nenapadne je, že by sami mohli oslovit klienty a nabídnout jim svou práci. Přitom tahle cesta je velmi efektivní! 

Četla jsem o grafikovi, který oslovil firmy, které měly slabou grafickou prezentaci a nabízel jim vlastní řešení (někdy i formou jednoduchého návrhu, jak by to mohlo vypadat lépe). Sama jsem získala několik zakázek tak, že jsem nabídla konzultaci či texty někomu, kdo měl mizernou prezentaci na webu nebo sociálních sítích.

To nejdůležitější…

10. Dělejte dobrou práci

Vaši klienti vás sotva doporučí někomu dalšímu, když nebudou spokojeni. Očekávají, že odvedete dobrou práci, v dohodnutém termínu a budete s nimi komunikovat. Pokud máte rezervy, tak na nich zapracujte. Podle předloňského průzkumu Jak se daří českým freelancerům, přichází nejvíce nových zakázek právě na základě osobního doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...