Jaké projekty z kariérka by vám neměly uniknout?

Mám radost, že každý rok vzniká v oblasti kariérka tolik skvělých projektů, které pomáhají lidem v různé fázi kariéry najít spokojenost (nejen) v profesním životě. Pokud chcete mít přehled, co je nového, vyplatí se sledovat každoroční vyhlašování Národní ceny kariérového poradenství. Letos probíhalo vyhlášení oceněných projektů na mezinárodní konferenci MEETING THE FUTURE TODAY.

Projekty, které získaly zvláštní uznání

Kariérní poradenství pro uprchlíky z Ukrajiny

Poradenství pro uprchlíky z Ukrajiny realizovalo Kariérní centrum Masarykovy univerzity v Brně.

Aplikace Start iD propojující studenty s firmami

Start iD pomáhá studentům směřovat jejich profesní život podle toho, co je zajímá a v čem mohou uspět. V aplikaci si vytváří portfolio a firmy jim podle něj mohou nabídnout ideální brigádu, stáž či exkurzi. Firmám pak nabízí zdarma možnost přilákat mladé talentované uchazeče, díky vytvoření vlastního profilu, zveřejňování inzerátů či vyhledávání v profilech uchazečů. Aplikaci vytvořilo JCMM.

Projekty oceněné hlavní cenou

Stínování jako možnost najít práci snů

Projekt Stínování jako možnost najít práci snů vytvořili kolegové InfoKariéry v Plzni s cílem podpořit studenty gymnázií v poznávání konkrétních profesí, tak jak je to běžné například při stážích a praxích na odborných školách. V rámci projektu vytvořili:

Tvorba školní koncepce kariérového poradenství se zavedením žákovského portfolia

Na tvorbě školní koncepce kariérového poradenství se na OA a SZŠ Blansko podílelo JCMM z Brna a na konferenci prezentovali svoji zkušenost zástupci obou institucí. Pavla Frňková mluvila o tom, že na školách je často kariérové poradenství oddělené od předmětů, aktivity jsou nárazové a chybí jejich reflexe, chybí důležité oblasti kariérového rozvoje a není se k čemu vracet. Představila pak koncepci kariérového poradenství na školách a kroky zavádění.

Zástupkyně oceněné školy pak představila koncepci využívání žákovských portfolií a konkrétní ukázky. Pro inspiraci se můžete podívat na:

Online kurz Kariérové poradenství pro 21. století

Online kurz pro kariérové poradce Kariérové poradenství pro 21. století (C-Course) vznikl za spolupráce 5 partnerských organizací z oblasti kariérového poradenství a je připraven v 5 jazykových mutacích (angličtině, češtině, slovenštině, polštině a norštině) pro:

  • Kariérové poradce a profesionály zapojené do poskytování kariérového poradenství napříč sektory (např. vzdělávání mládeže a dospělých, veřejné a soukromé služby zaměstnanosti)
  • Vzdělavatele a poskytovatele odborné přípravy (např. akademické instituce, profesní asociace, vzdělávací instituce)
  • Studenty zapsané do akademických programů kariérového poradenství a souvisejících oborů.

Kurz zahrnuje praktické případové studie, cvičení, odkazy a interaktivní prvky, aby byla zajištěna relevantnost a využitelnost učebního obsahu, účastníkům je také po dokončení kurzu dostupná následná vzdělávací podpora.

C-Game: Hrou k první volbě povolání

Hra C-Game odehrává ve virtuálním městě. Žáci město postupně doplňují různými podniky, institucemi a organizacemi, a obsazovat v nich vypsaná volná pracovní místa. Během hry žák dostává jednoduché otázky, ze kterých se postupně skládá jeho zájmový profil. Po shromáždění dostatečných informací o zájmu žáka mu bude systém nabízet povolání odpovídající jeho dosud zjištěnému profilu. Hra cílí na žáky posledních ročníků ZŠ (12 – 14 let) a na jejím vývoji se podílela Asociace výchovných poradců a NVF.

Za zmínku stojí také …

… vzdělávací webová aplikace Cesta k zaměstnání, která seznamuje žáky s jednotlivými kroky při hledání zaměstnání. Je určena především pro žáky středních škol, ale může ji využívat kdokoli, kdo se chce jednoduchou a zábavnou formou seznámit s tímto tématem. Formou hry se žáci seznámí s tvorbou životopisu, hledáním práce na pracovním portále, výběrovým řízením, podpisem pracovní smlouvy a základy pracovního práva.

A co jsem si z konference odnesla já?

Mně osobně se nejvíce líbily projekty zaměřené na stínování a práci se žákovských portfoliem, protože jsou celkem jednoduché, přenositelné a využitelné v rámci celé naší kariéry. Ráda jsem si také rozšířila obzory, jak se řeší kariérové poradenství v různých (evropských) zemích Někde ho zajišťují spíš „úřady práce“, jinde je zas víc podporované kariérko přímo na školách.

Když bych měla shrnout, proč se zúčastňuji pravidelně konferencí a dalších odborných setkání:

  • dozvím se, co je nového v mém oboru (Česko i zahraničí),
  • mám šanci se propojit a seznámit s kolegy z různých organizací i potenciálními klienty/zaměstnavateli,
  • můžu popovídat a posdílet zkušenosti z kolegy z oboru, které jsem dlouho neviděla,
  • když se zapojím s příspěvkem, tak je to skvělý způsob jak ukázat svoji práci a budovat osobní značku (a také do budoucna přitáhnout zajímavé příležitosti).

Zajímají vás oceněné projekty z minulých let?

Najdete je na stránkách Euroguidance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...