O kolik si mám říct peněz …

… je jedna z nejčastějších otázek, které na konzultacích s klientkami řeším. Co podle mých zkušeností pomáhá získat takovou odměnu, jakou si zasloužíme?

(aktualizováno březen 2022)
1. poznání vlastní hodnoty – jak si stojím na trhu práce – moje dovednosti, zkušenosti, úspěchy, silné stránky,
2. schopnost tuto hodnotu prezentovat – naživo při vyjednávání, v CV, LinkedIn,
3. orientace na trhu práce – jaká je úroveň odměňování pro moji profesi/obor,
4. schopnost vyjednávat se zaměstnavatelem při nástupu nebo v průběhu zaměstnání o výši mzdy/platu.

V tomto článku najdete tipy na nástroje, které vám pomohou zjistit úroveň odměňování pro vaši profesi či obor. V závěru pak také několik užitečných článků na téma vyjednávání o výši mzdy či platu.

Mzdové/platové průzkumy

Mzdový průzkum Hays 2023 a trendy na trhu práce

Hays se zabývá vyhledáváním a náborem kvalifikovaných zaměstnanců, vyhledávání, outsorcing, outplacement, aj. Mzdový průzkum Hays vychází z dat dat poskytnutých více než pěti sty zaměstnavateli a téměř tisícem kvalifikovaných profesionálů.  V průzkumu najdete základní hrubé měsíční mzdy z různých oborů (minimum, maximum, typical), nejžádanější benefity v daném oboru/sektoru a trendy na trhu práce.

Průzkumy portálu StartupJobs

Pracovní portál StartupJobs provádí pravidelně průzkumy mezi uživateli portálu. Dozvíte se z nich trendy v náboru, očekávané platy, oblíbené benefity a mnoho dalšího.

Průzkumy Online people (marketing a e-comerce)

Online people se zaměřuje na personální poradenství v e-commerce a online prostředí. Zároveň se podílí na komunitních akcích a sleduje nejnovější trendy jak v e-commerce a online marketingu, tak v HR a recruitingu. Od roku od roku 2015 provádí výzkumy v e-commerce a online, který se zaměřuje na porovnání platů různých specializovaných pozic s různou délkou praxe a místní působností. Výsledky meziročně porovnává a sleduje vývoj situace na trhu práce a trendy, které následně využívá při své práci.

CoolPeople Benchmark

Společnost CoolPeople  propojuje odborníky a klienty z různých oborů. Jejich Benchmark pomáhá profíkům z IT zorientovat se v tom, jakou reálnou cenu na trhu má jeho role/pozice. Obsahuje nejvíce poptávané technologie, pro které jsou schopni v CoolPeople specifikovat (průměrnou) tržní cenu. Vychází ze stovek realných transakcí na IT trhu v ČR, obsahuje průměrné nákupní ceny kontraktorů v daném období (jedná se o odměny za MD/člověkoden, které nezohledňují úroveň znalosti dané technologie, lokalitu a další požadované znalosti či jazyky.).

Průzkum mezi UX profesionály (#humansofUX)

Komunita profesionálů z oblasti UX na přelomu roku 2016 a 2017 provedla v Čechách a na Slovensku průzkum odměňování, do kterého se zapojilo 569 lidí. Z tohoto počtu na ČR připadalo 431 odpovědí, ze kterých po vyčištění zůstalo 360 záznamů, které tvoří základní bázi tohoto průzkumu. Otázky zaměřené na odměňování tvoří jen jednu z částí výzkumu, další se týkají vzdělání, práce, projektů, firem a dalších oblastí.

Platová studie CAFIN (České asociace pro finanční účetní)

Česká asociace pro finanční řízení společně s Komorou certifikovaných účetních, ACCA a Českou Asociací Treasury již po třetí provedla průzkum „Platová studie pro finanční pozice (2019)“. Cílem této platové studie je mapovat trendy v odměňování pracovníků finančních oddělení.  Účastníci letošního průzkumu zastupují celkem 11 finančních pozic, největší zastoupení mají finanční controlleři a finanční ředitelé. Do průzkumu se zapojilo 680 respondentů

Srovnávače platů

Platy.cz

Srovnávač mezd/platů pro více než 600 pozic, který provozuje společnost Profesia. Najdete zde také platové reporty pro jiné země. Funguje tak, že zadáte údaje o své odměně a získáte srovnání s ostatními účastníky průzkumu.

Platový srovnávač Indeed

Vychází z údajů, které uvádějí uživatelé portálu Indeed.

Oficiální statistiky a nástroje

Informační systém o průměrném výdělku

Informační systém o průměrném výdělku (ISPV) je systém pravidelného monitorování úrovně výdělků a pracovní doby zaměstnanců v České republice. Obsahuje údaje z pravidelného statistického šetření (Čtvrtletní šetření o průměrném výdělku), které pravidelně provádí Český statistický úřad (ČSÚ). Sleduje se hrubá měsíční mzda a hodinový výdělek. Na portále MPSV se vám bude vyhledávat lépe podle různých oborů/pozic.

Kalkulačka Rovná odměna

Mzdová a platová kalkulačka vznikla v rámci projektu 22 % K ROVNOSTI Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Jejím cílem je výpočet průměrného výdělku pro jedince se zadanými konkrétními parametry a také výpočet procentuálního rozdílu ve výdělcích žen a mužů na základě těchto parametrů. Výpočty jsou stanoveny pouze pro zaměstnance a zaměstnankyně v pracovním poměru. Na webu najdete také poradnu.

Pracovní portály

Na Jobs.cz a Prace.cz , Startupjobs.cz, Cocuma.cz najdete výši mzdy/platu přímo u některých pracovních pracovních nabídek. Můžete zde také filtrovat pracovní nabídky podle výše mzdy/platu. Kromě toho také v nabídkách většinou najdete přehled benefitů/zaměstnaneckých výhod pro jednotlivé pozice.

Osobní kontakty

Další možností jak získat informace o odměňování v určitém oboru je využít osobní kontakty. Zeptat se v rodině, přátel, známých, členů komunit (odborných, FCB skupiny, aj.).

Jak vyjednávat?

Zatím uvádím jen tipy na články:

A co když jsem na volné noze?

Otázka cenotvorby nezávislých profesionálů/freelancerů je ještě složitější. Pro začátek doporučuji:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...