Překážky, příležitosti a šance pro ženy

Uplynulé měsíce jsem stále narážela na informace a data o negativních vlivech současné situace na postavení žen v ekonomice a společnosti. Nechtěla jsem ale být jen poslem špatných zpráv, a tak jsem hledala a nacházela šance, příležitosti a naději. Sdílím obojí.

Krize dopadla na ženy tvrději než na muže …

Novinářka Silvie Lauder označuje pracující ženy za hrdinky i oběti pandemie. The Economist dokonce píše o první ženské ekonomické krizi za posledních padesát let.

  • Zhoršilo se ekonomické postavení českých žen, kdy se snížila míra ekonomické aktivity žen ze 70 % v roce 2019 na 52 % v roce 2020.
  • Na ženy častěji dopadala nezaměstnanost a také o něco více než muži přerušily během minulého roku podnikání. Ženy rovněž pracovaly v odvětvích nejvíce postižených protipandemickými opatřeními.
  • Zvýšila se enormní zátěž žen, současná krize je kromě zdravotního aspektu krizí práce a péče (soukromé i veřejné). Ženy stály v první linii boje s coronavirem (ve zdravotnictví či sociálních službách), zároveň na nich visela péče o děti. Neplacená práce žen v domácnosti vzrostla až o 20 hodin týdně.
  • Ženám kvůli zatížení péčí hrozí, že budou vnímány jako rizikovější pracovní síla, může být pro ně těžší si práci najít a udržet.
  • Ženy snižují své kariérní ambice nebo dokonce opouštějí trh práce. Matky se mnohem častěji než otcové obávají, že jejich výkon bude posuzován negativně kvůli péči o děti. Když nemají dobré podmínky pro sladění práce a péče a partner je uživí, často ani práci nehledají.
  • Příliš pomalu se snižují rozdíly v odměňování mužů a žen, covid tzv. Gender Pay Gap ještě prohloubí.
  • Stát hodil odpovědnost na rodiče a společnost jim říká, že musí vše zvládnout sami, když už si děti pořídili. Nejhorší je situace rodičů samoživitelů.
  • Matky pečující o děti patřily mezi skupiny nejvíce ohrožené úzkostmi a depresemi, kdy hůře než otcové snášely přítomnost dětí v domácnosti a méně si užívaly home office, protože ve větší míře vedle práce musely zvládat i péči o děti a domácnost.

 … ale přináší také šance a příležitosti

  • Situace na trhu práce se vrací na úroveň před covidem – podle společnosti LMC vzrostl počet nabídek práce a zároveň poklesl počet uchazečů o zaměstnání, což vlastně znamená menší konkurenci a větší šanci práci získat.
  • Zaměstnavatelé i zákazníci akceptovali ve větší míře práci na dálku, i když se aktuálně objevuje tlak na návrat do starých kolejí. Přibližně pětina zaměstnavatelů chce nabízet práci z domova, v Praze téměř polovina (některé průzkumy uvádějí i vyšší čísla).
  • Snad se dočkáme i více částečných úvazků a daší zaměstnavatelé se budou inspirovat společností Vodafone, která se rozhodla nabídnout všechny pozice také na částečný úvazek.
  • Mění se struktura trhu práce směrem ke službám s vyšší přídanou hodnotou. Ubylo lidí v gastru, hotelnictví, přibylo v e-comerce.
  • Konečně došlo ke zvýšení platů v dlouhodobě podfinancovaných profesích ve zdravotnictví, sociálních službách a školství, kde mají ženy většinu.
  • Otcové na vlastní kůži vyzkoušeli práci s dětmi za krkem, mnozí z nich se výrazněji zapojili do péče o děti i domácnost, protože ženy už neměly z čeho brát.
  • Pandemie paradoxně měla i některé pozitivní dopady na naše zdraví. Začali jsme o sebe více pečovat, víc času trávíme pohybem a na čerstvém vzduchu, připravujeme si jídlo doma, víc spíme a někdy jsme mohli také práci přizpůsobit našemu biorytmu.
  • Měli jsme šanci upevnit a rozvíjet vztahy s příbuznými, přáteli a známými, i když někdy jsme utužovali naše vazby na dálku s pomocí různých nástrojů online komunikace.
  • Nastal velký rozkvět nejrůznějších online komunit, ať už lokálních, odborných či zájmových, kde můžeme nabízet i čerpat radu, pomoc, podporu nebo se dokonce vzdělávat.
  • Vzdělávání a nejrůznější akce se díky překlopení do online prostředí staly pro ženy dostupnějšími, což nám pomůže rozvíjet a udržet kariéru, případně se více zapojit do diskusí a vystupování ve veřejném prostoru.
  • V online prostředí jsme dokázali rozvinout zcela nové služby a produkty, což nám pomohlo nejen přežít, ale v některých případech i posunout naše podnikání směrem k více klientům a vyšším příjmům.
  • Otevřela se témata, o kterých se dříve tolik nemluvilo – situace samoživitelek, problematika domácího násilí a sexuálního oběžování, málo žen v politice a rozhodovacích funkcích, nerovnoměrné rozdělení péče, sladění práce a péče aj.

Z čeho jsem čerpala a kde se dozvíte více?

Moje další postřehy: Co dalšího koronavirová krize ženám přinesla?

V prvé řadě jsme snížily laťku a očekávání. Přestaly jsme čekat na ideální čas a fungovaly i za nepříznivých podmínek.

Vypustily jsme do světa projekty a výstupy, na kterých bychom jindy ještě dlouho pracovaly a ladily je k dokonalosti.

Jsme na sebe laskavější a častěji si říkáme o pomoc.

Naučily jsme se vystačit s málem a hledat krásu a radost všude okolo nás.

Rozhodně jsme zlepšily své digitální dovednosti, což se nám hodí nejen pro vzdělávání, práci či podnikání, ale také třeba pro osobní marketing a budování osobní značky.

Častěji říkáme “na to nemám kapacitu” a s naším časem pracujeme jako se vzácným statkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...