Užitečná kniha nejen pro kreativce – Austin Kleon: Ukaž co děláš

Austin Kleon mě nadchnul už svou první knížkou s provokativním názvem Kraď jako umělec, ve které se zabýval nejrůznějšími zdroji kreativity. Jak sám říká:

„Bylo-li Kraď jako umělec knížkou o vypůjčování si vlivu druhých, tato knížka je o tom, jak ovlivňovat druhé, aby si půjčovali od vás.“

Už tam razil myšlenku – odváděj dobrou práci a poděl se. Ve své nové knize to ještě dále rozvádí a radí jak se dělit, jak sdílet své myšlenky, práci (postup i výsledky, aj.) prostě „ukaž, co děláš“.
Stejně jako u předchozí knížky, Kleon zde nabízí jednoduché desatero. V jednotlivých kapitolách pak tyto kroky jednoduše a názorně vysvětluje. Využívá při tom moře citátů, různé seznamy, diagramy, nákresy, fotky, a další prvky. Na někoho by to možná působilo rušivě, ale mně jeho přístup vyhovoval, protože to pomáhá vše dobře pochopit a jeho výklad oživuje.

Při čtení si uvědomíte, že Kleon vlastně  s tolika novými myšlenkami nepřichází. Umí vše ale naservírovat tak, že se plácneme do čela a řeknete si: „Sakra, jak to, že jsem na tohle nepřišel sám. Vždyť je to přece úplně jasný.“ Dozvíte se, jak o sobě dát vědět, vybudovat si dobré jméno, svou komunitu a svůj vlastní prostor s využitím internetu. Hodně se přitom věnuje tomu, co a v jaké podobě sdílet, a čemu se raději vyhnout. Doporučuje však také nespoléhat se jen na internet a nezanedbávat setkávání s lidmi v reálném životě. Nejen prací je živ člověk, takže kromě tvrdé práce radí občas vypnout.

Přestože čtu dneska už většinu knížek v elektronické podobě, u knížek Austina Kleona jsem musela udělat výjimku. Abych si je mohla opravdu vychutnat, sáhla jsem nakonec po českém překladu v papírové verzi, i když už jsem na čtečce zhltla anglický originál. Jak o sobě říká Kleon „jsem spisovatel, který kreslí“ a na jeho knížkách je to znát. V Melvilu to navíc s podobnými knihami umějí, takže máte chuť si knížku nejen číst, ale stále si jí prohlížet a trošku se s ní pomazlit :)

Knížku je možné přečíst za jeden večer, ale jestli si z ní chcete opravdu něco odnést, je lepší číst po částech a nejlépe hned zkoušet v praxi.

Základní informace o knížce:

  • Austin Kleon: Show Your Work!: 10 Ways to Share Your Creativity and Get Discovered. New York: Workman Publishing Company 2014.
  • Austin Kleon: Ukaž, co děláš! 10 způsobů, jak sdílet svou kreativitu a nechat se objevit. Brno: Jan Melvil Publishing, 2014. ISBN 978-80-87270-92-9

Další informace: www.austinkleon.com
Komu může být knížka užitečná:

  • lidem, které živí jejich kreativita (copywritery, spisovatele, designéry, grafiky, novináře, malíře, návrháře) a hledají cestu ke svým klientům, fanouškům, zákazníkům nebo investorům
  • podnikatelům, kteří o sobě chtějí dát vědět svým zákazníkům
  • ale i pro ostatní je to zajímavé čtení 

Co se mi nejvíce líbilo:

  • Kleon umí zaujmout a nakoponout k tomu, aby člověk začal něco dělat,
  • je vidět, že autor vychází z vlastní zkušenosti a je hodně všestranný

Jsem kariérová lektorka a poradkyně. Pomohu vám najít nebo vytvořit práci, která s vámi bude ladit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...