Povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění

Nemám moc ráda ty nejrůznější srovnávání zaměstnanců a podnikatelů, protože hrušky s jabkama prostě srovnávat nejde. Na druhou stranu se občas ukáže, kde je zakopaný pes, co by mohli politici změnit, aby se u nás věci změnily k lepšímu.

V případě podpory drobného podnikání vidím jako zásadní problém povinné minimální zálohy na pojistném (sociální a zdravotní). V roce 2015 je tahle částka 3 740,- za měsíc, tj. 44 880,- za rok. To je docela vysoká částka, která může být problémem nejen pro začínající podnikatele, ale podnikatele s nižšími příjmy.

Podle mých zkušeností je jen minimum oborů, kde můžete podnikání rozjet z nuly. Bez finančních rezerv se nedá koupit materiál, zboží, platit nájem, ani živit rodina v čase, kdy nemáte dost velké příjmy. I další fungování je problematické. Počet OSVČ v posledních letech klesá a skoro 40 % OSVČ má dnes podnikání jen jako vedlejší činnost!

Levicoví politici a odboráři si možná mnou ruce, jak jim přibývá stoupenců a voličské základny, ale je to ve skutečnosti pěkný průšvih. Ono totiž řada lidí nepodniká proto, že by je poháněla kreativita a podnikatelský duch. Mnohým nic jiného nezbylo – typickou skupinou jsou ženy s malými dětmi, lidé nad 50 let, cizinci … prostě skupiny, na které se zaměstnavatelé úplně třesou.

Kde však končí, když se jim nepodaří s podnikáním začít? Na podpoře. A náš stát to stojí peníze. Jen tak jsem zkusila hodit do kalkulačky, kolik že to může být. A vidíte sami:

podpora
Výpočet podpory v nezaměstnanosti na kalkulačce serveru www.finance.cz při příjmu 15 000,-

Při původním příjmu okolo 15 000,- za měsíc ta částka dělá 61 500,-.  A to je jenom podpora v nezaměstnanosti. Když skončí a člověk je bez práce, dostává nějaké další sociální dávky. Navíc stát za člověka na podpoře odvádí do systému zdravotní pojištění.

Hodně jsem to zjednodušila, ale vidíte tu logiku? Tím, že chce stát z občanů za každou cenu něco vytlouct, nakonec ztrácí. A platíme to všichni.

Chápu, že není udržitelné, aby OSVČ neodváděli do systému sociálního a zdravotního systému vůbec nic. Ale ty povinné odvody asi nemají ten efekt, jaký by si úředníci představovali. Kdo na odvody nemá, nechá se zaměstnat, je na úřadu práce nebo dělá na černo. Z mého okolí znám všechny případy.

Takže si to shrňme, stát získá cca 45 000,- a přitom:

  • odrazuje lidi od podnikání, ze kterého by také mohl něco mít,
  • zvyšuje nezaměstnanost,
  • podporuje rozvoj šedé ekonomiky,
  • odrazuje lidi od samostatné aktivity,
  • snižuje si budoucí příliv do systému sociálního i zdravotního pojištění a daně do rozpočtu.
    Fakt to za to stojí?

Jsem kariérová lektorka a poradkyně. Pomohu vám najít nebo vytvořit práci, která s vámi bude ladit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...