Z policistky markeťačkou – rozhovor s Ivou Baltaretu

Když Iva Baltaretu před dvěma lety na mateřské dovolené řešila co dál, skoro náhodou objevila projekt neziskovky Spiralis Řídím svůj projekt, do kterého se rozhodla zapojit. Sice už v té době na částečný úvazek pracovala, ale chyběl ji jasný plán, jak se dostat do oboru, který ji nadchnul. Od té doby se hodně změnilo. Z nerozhodné maminky na rodičovské dovolené se stala sebevědomá specialistka na vysněný on-line marketing, úspěšná blogerka a organizátorka kreativních akcí pro děti i dospělé. Jak se jí to podařilo a jakou roli v tom hrála účast v projektu pro ženy?

Jak jsi se o projektu Řídím svůj projekt dozvěděla?

Vlastně skoro náhodou. Hledala jsem dotované projekty pro maminky na rodičovské dovolené a prohlížela stránky různých neziskovek, které takové programy nabízely. Jednou z nich byl i Spiralis.

S čím jsi do projektu vstupovala?

V první řadě jsem se chtěla dozvědět něco nového a dostat se konečně mezi lidi. Když jsi 3 -4 roky doma s dětmi, jsi vytržená z komunikace s lidmi, máš pocit, že si umíš povídat už jen o plínkách. Nemáš s kým probrat své plány a to, že chceš pracovat a něčeho dosáhnout.

Také mě motivovalo, že jsem před sebou měla dva roky na rodičovské na to, abych vyzkoušela něco nového. Pořád jsem se mohla vrátit do původní práce, a to pro mě byla taková zadní vrátka.

 Pokud vím, tak jsi v té době už na částečný úvazek pracovala, ale ne pro původního zaměstnavatele.

Spolupracovala jsem se společnostmi SEVT, Orion a Fischer a chodila na různé kurzy z oblasti  on-line marketingu, který mě doslova uchvátil. Během rodičovské jsem neustále přemýšlela, co je to pravé pro mě? Co mě bude FAKT bavit?

Co ti účast v projektu přinesla?

V první řadě spoustu nenahraditelných kontaktů a setkání s lidmi, kteří mi něco předali. Měla jsem možnost se podívat na svůj život z jiných úhlů. Získala jsem spoustu informací a dokázala jsem zpracovat svůj projekt Od policie k on-line marketingu. Tam jsem si stanovila jednotlivé kroky, jak je udělat, a také jsem je postupně realizovala.

Dala jsem mým plánům konkrétní podobu. Potřebovala jsem vědět, jakou mám hodnotu a jakou bych měla mít cenu, abych vydělala. Byl to takový postupný proces. Třeba Petra Drahoňovská nebo Hana Fabíková mi pomohly si uvědomit, jak na tom jsem.

Chtěla jsem se profesionalizovat, aby mě klienti nevnímali pořád jen jako mámu na mateřské. Hrozně mi vadí, jak nám ženám s malými dětmi zaměstnavatelé i klienti často nabízejí mizernou práci za pár šupů a čekají, že za to ještě budeme vděčné.

Které aktivity a formy podpory se ti nejvíce líbily?

Kromě informací od mentorů pro mě byla nejdůležitější komunita. Mohla jsem bez obav říct, co chci, nemusela jsem se obhajovat.

O mých plánech jsem se dříve nemohla bavit s kamarádkami ani rodiči, ale to má asi každý jinak. Mně právě tohle moc chybělo a v projektu jsem si tu atmosféru, sdílení a podporu opravdu užila.

Co konkrétně jsi potom podnikla?

Začala jsem spolupracovat se specializovanou agenturou Get Found jako linkbuilderka. Na jednom školení jsem se setkala s člověkem, který tuto firmu znal, a předal mi kontakty. Podařilo se mi s nimi dohodnout na částečném úvazku a postupně ukončila práci pro bývalé zákazníky.

Dnes se starám o pár klientů, spolupracuji s blogery, pořádám různé akce a také sama školím v kurzech linkbuildingu a blogování.

Proč myslíš, že si tenkrát vybrali zrovna tebe?

Možná chtěli někoho, kdo jim ve firmě nějakou dobu vydrží. Možná pomohlo i to, že jsem byla tak nadšená do on-line marketingu.

Dlouho jsi uvažovala o různých kreativních projektech – byla jsi tehdy už pevně rozhodnutá pro marketing?

Ano, byla. Marketing mě zajímal a fascinoval. Teď už se to trochu mění. Zjistila jsem, že se mi úplně nelíbí, jak některé firmy tlačí na pilu a jen zákazníky nabádají k větší spotřebě. Já sama se teď snažím podpořit větší zodpovědnost ve spotřebě, udržitelnost, ekologii, tvořit méně odpadu a recyklovat.

Ale tvoření tě úplně neopustilo, jak tuto svoji vášeň realizuješ?

Píšu  blog o DIY projekty, pořádám kurzy tvoření pro rodiče s dětmi, které tak trochu rostou s mými dětmi. Připravovala jsem aktivity podle toho, co zvládnou, co je baví, co by je mohlo rozvíjet. Poslední dobou mě taky hodně láká rozjet více aktivit pro dospělé.

Blogování, minimalismus, trvale udržitelný rozvoj

Proč jsi vlastně začala psát blog DIY projekty a ne třeba o módě nebo dětech?

V zahraničí je toto téma úplně běžné a našli byste řadu zajímavých blogů. Nejvíc mě baví vymýšlení různých návodů, postupů a různých projektů pro moji komunitu.

Třeba 30 denní DIY výzva, ve které jsem chtěla přimět lidi více kreslit. Podpořit je, aby se přestali bát, že nenakreslí něco dokonale. Každý den měli úkol kreslit/tvořit na nějaké téma a svůj výtvor sdílet na sociálních sítích. Dalším projektem byl rodinný plánovací kalendář s aktivitami pro rodiče a děti.

Kdy ses vlastně začala zajímat o trvale udržitelný rozvoj a ekologii?

Už je to docela dávno, ale ve větší míře asi po narození dětí. Když přijdou děti, tak chceš, aby žily v hezčím prostředí. Uvědomíš si, že nejsi sám na světě, že přijde další generace a po ní další.

Kde jsi hledala informace?

Inspiraci jsem čerpala na sociálních sítích a převážně na zahraničních blozích.

Jak se tohle uvažování projevilo v tvém vlastním životě, ve tvé domácnosti?

Snažím se co nejméně nakupovat zbytečnosti, které jsem si dříve pořizovala. Hodně mě inspiruje životní minimalismus, méně oblečení (často z druhé ruky), kosmetiky… Dávám přednost prostředkům na více použití, téměř jsem vyřadila ty jednorázové (př. odličovací tampony). Více než polovinu kosmetiky vyrábím sama, ještě ve větší míře používám vlastní prostředky na praní, čištění a úklid. Nakupuji v obchodech, kde nepoužívají obaly.

Věnuješ se těmto tématům i na svém blogu?

Ano určitě. Snažím se také nepodporovat zbytečnou spotřebu. Napsala jsem řadu článků o tom, jak si lidé mohou vyrobit různé produkty doma sami. Teď zrovna chystám rozsáhlý článek s tipy na omezení domácího odpadu.

Zapojuješ také své děti?

Snažím se. Kluci by toho chtěli hrozně moc, všechno by si chtěli koupit. Tak jim vysvětluji, co se stane s věcmi, když se hodí do koše. Jak naše jednání může ovlivnit někoho na druhém konci planety.

Co vidíš jako největší problém?

Spotřebu a s ní spojený odpad. Potřebujeme co nejméně narušovat prostředí a přírodu. Chápu, že to je obtížné, když jsme tak rozjetí, ale pořád bychom se měli snažit.

Plány do budoucna

Jsi dnes spokojená nebo tě to žene někam dál?

Jsem spokojená, ale cítím, že čas na nové projekty a aktivity přijde. V hlavě mám spoustu nápadů, chtěla bych se více věnovat tvorbě. Místo psaní blogu bych chtěla zkusit tvořit a prodávat své vlastní věci. Blog je v tomto ohledu neefektivní a nevýdělečný. Musela bych spolupracovat s více firmami a dělat věci, co nechci.

Jaký máš teď pocit?

Už si nepřipadám “jenom” jako máma. Už nemám problém říct, že buď zakázku udělám za tolik a tolik nebo raději půjdu s mými dětmi na hřiště.

A nějaké plány do budoucna?

Letos bych chtěla začít prodávat aspoň jeden produkt a do budoucna vybudovat vlastní značku. Také chci podpořit ostatní ženy v realizaci jejich vlastní projektů, proto třeba za pár týdnů ve spolupráci se Shoptet organizujeme Mamafest. Na této akci se maminky mohou setkat se zkušenými expertkami i dalšími maminkami, které rozjely vlastní podnikání nebo se vrátily do práce.

Poznámka: Jak se s Ivou známe

Ivu jsem poznala před dvěma lety na literárním festivalu. Od té doby jsme se pravidelně setkávaly pracovně i ve volném čase a probíraly naše plány. Nakonec jsme společně vyrazily na dámskou jízdu do Stockholmu, kde jsme si užívaly volno, obdivovaly architekturu, vychutnávaly kávu ve stylových kavárnách a také samozřejmě sbíraly inspiraci v obchodech se severským designem. Předposlední večer nad sklenkou vína vznikla větší část tohoto rozhovoru, který jsme pak finišovaly na dálku.

 

Jsem kariérová lektorka a poradkyně. Pomohu vám najít nebo vytvořit práci, ve které vám bude dobře. Společně zjistíme, kam směřujete, co umíte a děláte rádi. Naučím vás, jak to dobře prodat online i offline. Najdeme čas na práci, rodinu i vaše zájmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...