Jak na více štěstí v životě a v práci

V podvečer mezinárodního dne štěstí jsem zavítala na minikonferenci Večer plný štěstí , kterou pořádala partička okolo iniciativy Happienes at work.  Těšila jsem se na skvělé řečníky, které na dálku  obdivuji a taky na tipy, jak přinést více šťastných okamžiků do všedních dní. A víte co? Štěstí se dostavilo, usmívám se i teď, když píšu tento článek.
Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých vědeckých poznatků a praktických doporučení. To hlavní ale byla skvělá atmosféra a testování nejrůznějších technik na vlastní kůži. Zkoušeli jsme utužovat vztahy, smáli jsme se, zdravili, praktikovali vděčnost a mindfulness.

Jak na štěstí v práci? Michal Šrajer

Hned na začátku vystoupil Michal Šrajer, propagátor konceptu štěstí v práci a spoluorganizátor konference Happiness@Work. Michal několik let působil jako Happieness Manager v IT firmách (Inmite, Avast), a pak se vydal s rodinou do zahraničí, kde zkoumal, jak ke štěstí v práci přistupují různé firmy. Co zajímavého zmínil?

 • v Inmate zaměstnanci rozhodovali o odměňování, sdíleli své znalosti a zkušenosti,
 • v Avastu zjistili, že zaměstnanci ocenili jídelnu spíš jako místo scházení lidí než kvůli jídlu zdarma a zaměstnanci spolu raději sportují venku než v tělocvičně,
 • ve firmě Strava je „camaraderie“ (kamarádství) jednou z klíčových hodnot, místo v zasedačkách debatují na walking meetings,
 • v Zapposu šli cestou holokracie (místo hierarchie) a velké autonomie v práci,
 • v jedné španělské firmě mají na zdi emocionální teploměr, kde každý zaměstnanec může vyjádřit, jak se zrovna cítí (přijímají, že emoce patří do práce),
 • japonský koncept IKIGAY (důvod proč vstát z postele) vyjadřuje nejen to, že práce má vycházet z našich silných stránek, má nám poskytovat obživu, dávat smysl nejen nám, ale i ostatním lidem.

Michal mluvil o tom, že prací během života strávíme až 80 000 hodin, ale často jen přemýšlíme o tom, co bude po práci. Víme už hodně o tom, co nás činí šťastnějšími v životě i v práci, ale moc toho neděláme. Přitom když jsme šťastnější, jsme také produktivnější, kreativnější, zdravější, spokojenější.

Jak můžeme najít více štěstí v práci?

 1. Můžeme začít ranním pozdravem. Michal předvedl 5 level good morning. Zatímco první level pozdravu představuje pouhé zamručení bez zaznamenání příchozího kolegy, v nejvyšší úrovni vstaneme, věnujeme druhému pozornost, usmějeme se a upřímně popřejeme dobré ráno (případně podáme ruku) a prohodíme pár slov. Najednou se všichni usmíváme, díky přílivu oxytocinu.
 2. Potřebujeme dosahovat smysluplných výsledků, mít dobré vztahy (bezpečné) a mít možnost růst.Když máme možnost dělat práci, která nám dává smysl a víme proč tu práci děláme, dostáváme se do flow. Cestou není jen „jít za svou vášní“ (do what you love), ale je to především o nás, jaký postoj k práci zaujmeme („love what you do“, job crafting). Vztahy nám pomáhají dosahovat lepších výsledků, potřebujeme budovat smysluplné vztahy s kolegy a cítit se s nimi bezpečně („žádná otázka není blbá“). Nejčastější příčinou vyhoření, je zavalení prací, při které nerosteme, ve které nevidíme smysl. Abychom mohli růst, je důležité, abychom se nebáli dělat chyby a dostávali upřimný feedback (podpora růstového mindsetu).
 3. Zapisovat si každý den alespoň 3 pozitivní okamžiky či zážitky nám pomůže, abychom se naučili v běžném životě prožívat více šťastných chvil.
 4. Náhodná laskavost mezi kolegy v práci (díky serotoninu).
 5. Velké úkoly si rozdělit na menší úlohy, abychom mohli zažívat uspokojení z dokončených úkolů (díky dopaminu).
 6. Místo v kanceláři vyrazit na walking meeting (příliv endorfinů).

Co možná nevíte o štěstí? Matěj Hochel

Matěj Hochel představil celosvětové dobrovolnické hnutí Action for Happieness, jehož cílem je vytvářet šťastnější společnost, ve které na sobě lidem vzájemně záleží. Jednou z aktivit této iniciativy je kurz Poznej na čem opravdu záleží, do kterého se můžete zapojit jako účastníci nebo dobrovolníci. Matěj se dál věnoval nejrůznějším mýtům a nejnovějším vědeckým poznatkům o štěstí:

 • Jsou lidi s vyššími příjmy šťastnější? > Ano, ale platí to především, když srovnáte ty nejchudší s ostatními.
 • Přináší zvýšení příjmů štěstí? Ne, v USA se průměrný příjem zdvojnásobil, ale lidi nejsou šťastnější. Jak například prohlásil ekonom Richard Layard, dochází k velkému paradoxu: „Většina lidí chce vyšší příjmy, avšak zatímco společnost bohatne, lidé nejsou šťastnější.“
 • Ve kterém světě byste chtěli žít? Lidé raději volí svět, kde mají nižší částku, pokud mají ostatní ještě méně než oni (než svět, kde by měli více, ale ostatní by měli ještě více než oni). Zvýšení příjmů nás nečiní šťastnějšími, protože si rychle zvykneme a srovnáváme se s bohatšími.
 • Vede sledování televize a sociálních sítí ke snižování spokojenosti? Ano. Češi prý tráví až 3 hodiny u televize a 3 hodiny na sociálních sítích. Kvůli tomu nemají tolik času na vztahy, zvyšuje to agresivitu a snižuje spokojenost s tím, co máme. Média také posilují vzájemné srovnávání.
 • Jsou věřící lidé šťastnější než lidi, co nevěří v boha? Ano, protože věří v něco,co je přesahuje (já myslím, že jim také pomáhá pocit, že někam patří a pravidelné modlitby/meditace).
 • Žijí spokojení lidé déle? Ano. Úsměv souvisí s délkou života, zlepšuje imunitu zdraví a dlouhověkost.
 • Mají negativní myšlenky na náladu větší vliv než pozitivní. Ano. Aby se lidi cítili spokojeně, potřebují alespoň 3x více pozitivních myšlenek než těch negativních.
 • Jsou štědří lidé šťastnější? Ano. Štědrost a pomoc druhým zvyšuje subjektivní pomoc štěstí. A lidé, kteří sami sebe považují za šťastné jsou také štědřejší.
 • Jaké 4 věci zvyšují pocit spokojenosti a nezvyknete si na ně? 1. trávení času s přáteli, 2. zajímavá práce, 3. funkční partnerský vztah, 4. sex
 • Kolik % štěstí můžeme ovlivnit?
  10 % závisí na životních podmínkách
  40 % na postojích a myšlenkách
  50 % genetika

Mindfulnes – jak pomáhá mindfulness ke štěstí? Marcela Roflíková

Marcela Roflíková, zakladatelka Českého mindfulness institutu, se již řadu let věnuje šíření mindfulness do běžného života i firemního prostředí. Absolventi jejích výcviků uvádějí, že změnilo jejich prožívání každodenních okamžiků – nerozhází je nepříjemnosti jako kolony na silnici, fronty, dokážou najít radost v běžných situacích. Marcela říkala: „Štěstí je výchozí stav mysli. Není to něco oč usilujeme, ale co umožňujeme.“

Jak si tedy umožnit štěstí? 

 • Potřebujeme se zastavit a ukotvit pozornost .Také Marcela upozornila, že potěšení není to samo co štěstí. Pak nám na malém sněžítku předvedla, že když jsme v neustálém pohybu, je zmatek a nic nevidíme. Teprve, když se zastavíme, vše se zklidní a máme jasnou mysl. Podle průzkumů jsme asi jen 20 % času přítomní tam, kde zrovna jsme (některé mluví o 53 % času).
 • Nádech a výdech jako cesta ke štěstí. Základní technikou, která nám pomáhá ukotvit naši pozornost tam kde zrovna jsme, je nádech a výdech. Výhodou je, že nás nic nestojí a máme ho stále s sebou.

Pozdravy Jan Burian

Jan Burian mluvil o tom, jak nám pozdrav pomáhá rozvíjet přátelství k sobě a druhým. Můžeme zdravit ostatní jen tak formálně nebo tento prostor využít, dát druhému pozornost a něco mu upřímně popřát (buď nahlas nebo přání poslat v našich myšlenkách). Když jsme ve stresu, tak možná máme problém to udělat. Ale i v obchodě u pokladny můžeme přestat vnímat prodavačku jako stroj, ale popřát ji neformálně a laskavě.

Přání děláme i sami pro sebe. Když přejeme od srdce, má to pozitivní vliv i na nás – přátelský pozdrav snižuje míru mezilidského stresu, zvyšuje sebedůvěru, posiluje imunitu a celkovou odolnost. 

Klíčem je podle Jana všímavost, empatie a přání. Všímavost nám pomůže, abychom věděli, co přát. Přátelský zájem o jiné lidi se přeměňuje v přátelský vztah k sobě a to je cesta ke štěstí. Ostatním můžeme přát, ať jim je dobře, ať se jim něco podaří dokončit, ať se uzdraví,…

Co nám může pomoci, když se nedaří?

 • být přátelský sám k sobě, můžeme si to dovolit,
 • zamyslet se, proč to tak je,
 • přátelství spíš pozvat než tlačit, nenutit se, ale pomalu v sobě probouzet zájem o druhé.

Vděčnost je síla Václav Toman

Václav Toman, lektor mindfulness a zakladatel projektu Perkman, chápe vděčnost jako připravenost vyjádřit ocenění. Má podle něj vliv na fyziologii, psychiku i sociální vazby:

 • Když si například ve stresu uvědomíme, za co jsme vděční, tak se můžeme zklidnit (harmonizace našeho srdečního rytmu).
 • Vděčnost nám mění strukturu mozku. Důležité je se zastavit, uvědomit si vděčnost, prožít si emoci.
 • Vděční můžeme být i za selhání, které můžeme vnímat jako lekci či příležitost.
 • Když se naučíme dávat ocenění jiným lidem, pomáhá to zlepšovat naše sociální vazby. Mají větší radost a motivaci dělat dál dobré skutky.

Co nám pomůže vděčnost rozvíjet? Třeba si zapisovat naše úspěchy nebo psát ostatním lidem dopisy vděčnosti.

Jóga smíchu David Zahradník

David Zahradník mluvil o tom, že smích bez důvodu dokáže změnit během pár minut náladu k lepšímu. Díky smíchu můžeme do života přinést více radosti a štěstí, skrze tělo máme lepší náladu. Funguje podle něj „Fake it till you make it.“  Jóga smíchu je původem z Indie a dnes je rozšířená již po celém světě.

S Davidem jsme vyzkoušeli se smát sami sobě, chechtat se při imaginárním telefonátu, smát se „nic“ v ruce, smát se trapně, výbuchy smíchů, haha, chichi, juchůůů….. Mohu potvrdit, že to opravdu zafungovalo na zlepšení naši nálady i v pozdní večer.

Jak najít štěstí v nedokonalosti Bára Štastná

Bára Štastná psala přes 7 let blog o hledání osobního štěstí tam, kde bychom ho nečekali. Vydala také tři knihy (Šťastná knihy, Kniha o odvaze, Dobrá tak akorát), u kterých jsem se dost nasmála a několikrát objevila samu sebe.

Bára vyprávěla, jak se jí z hledání štěstí stal úkol. Pořád měla pocit, že by něco měla (cvičit jógu, meditovat, chodit na pedikůru, užívat si samotu, ale taky trávit čas s přáteli) a díky úkolování šťastnější rozhodně nebyla. Naopak se dostavily výčitky, že nic zrovna nedělá. Za úkolováním je podle ní strach z odsouzení ostatních (když mě uvidí ostatní, tak utečou) a taky vlastní perfekcionismus (bojíme se dělat chyby). Média tomu moc nepomáhají. Časopisy sice píšou články o tom, jak být sama sebou, ale hned další o hubnutí a plastikách.

Kudy vede cesta?

 • Mluvte se sebou jinak (jako s dobrou kamarádkou).
 • Nemusí to být dokonalé, stačí když je to dost dobré.
 • Oslavte své neúspěchy.
 • Dělejte i to, na co nemáte talent.

V mezičase

Mezi jednotlivými workshopy jsme si pochutnávali na skvělém občerstvení, popíjeli čaje Sonnentor, seznamovali se, testovali různé „obšťastňovací“  techniky. Třeba hru s kartičkami Workshop in the box.

Co říct nakonec?

Fakt jsem si to užila. Hned jsem začala uvažovat o tom, co si můžu přinést do mého každodenního života.

Tady ještě pár odkazů k tématu či jednotlivým řečníkům:

Štěstí v práci – web konference Happiness at work, blog, podcast

Michal Šrajer:

Bára Šťastná

Marcela Roflíková

Matěj Hochel

David Zahradník

Jsem kariérová lektorka a poradkyně. Pomohu vám najít nebo vytvořit práci, která s vámi bude ladit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...