Pracující matky nemusí být šťastnější

„Ženy, které pracují, nejsou v průměru šťastnější nebo spokojenější než ženy, které jsou s dětmi v tomto věku doma. Samozřejmě, jde o průměrná čísla. Zajímavé přitom je, že nastavení sociálního systému nemá na celkovou zaměstnanost žádný vliv.“ říká socioložka Dana Hamplová.

V Česku nebo i jinde?

Jak se v rozhovoru můžete dále dočíst, ani v severských zemích, kde jsou standardem částečné úvazky a velká podpora státu při návratu do zaměstnání podle výzkumů nejsou pracující ženy spokojenější. „V těchto zemích je zaměstnanost u matek považována za normu, pracují i ty ženy, které by se v jiných zemích do zaměstnání tak rychle nevracely.“

Přiznám se, že mě tyto výsledky docela překvapily. Čekala bych, že ta nespokojenost souvisí především s prací na full-time (jak je běžné u nás) a s tím související velkou zátěží pro ženy. Výzkum však naznačuje, že ani částečné úvazky nejsou všespasitelné.

Velmi se mi líbí, co Dana Hamplová navrhuje jako řešení, tedy:

Jak to udělat, aby se matky cítíly spokojenější?

„Dát jim možnost volby, netlačit je jedním směrem. I v rámci stejných sociálních skupin jsou lidé s různými cíli a hodnotami, a to by sociální politika měla respektovat.“

K tomu dodám, nejen sociální politika by to měla respektovat, ale my všichni navzájem. Vážit si a respektovat ženy, ať už se rozhonou pro cokoliv.

Celý rozhovor: https://www.pressreader.com/czech-republic/mf-dnes/20180320/281913068644936

Jsem kariérová lektorka a poradkyně. Pomohu vám najít nebo vytvořit práci, ve které vám bude dobře. Společně zjistíme, kam směřujete, co umíte a děláte rádi. Naučím vás, jak to dobře prodat online i offline. Najdeme čas na práci, rodinu i vaše zájmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky
Sdílejte...